Nadwrażliwość słuchowa – co to jest?

„Jednym z zadań mięśni strzemiączkowego i napinacza błony bębenkowej jest wyciszanie odgłosów wytwarzanych na przykład podczas przeżuwania. Jeśli mięśnie ucha środkowego nie kurczą się wystarczająco, postrzegana głośność dźwięków o niskiej częstotliwości może być bardzo wysoka i zagłuszać nawet dźwięk ludzkiej mowy. Zaburzenie to nazywa się nadwrażliwością słuchową…
… w takiej sytuacji dziecko przetwarza jedynie sygnały akustyczne o określonej częstotliwości, dźwięki ludzkiej mowy mogą zatem ginąć wśród odgłosów tła, a cichsze dźwięki mogą w praktyce być znacznie wzmocnione…
… dzieci z nadwrażliwością słuchową mogą nieproporcjonalnie reagować na głosy niektórych ludzi. Kiedy zatykają sobie uszy palcami, znaczenie tego gestu może być błednie zrozumiane, jako sygnał, że dzieci nie chcą słuchać tego, co się do nich mówi, podczas gdy tak na prawdę próbują chronić uszy przed bolesnymi doznaniami…
… napięcie mięśniowe może być zbyt słabe, żeby odpowiednio wzmocnić i przekazać dźwięk, a dziecko wydaje się wtedy głuche na kierowane do niego słowa…
… mogą też stosować inną strategię i bez przerwy mówić, maskując w ten sposób to, że nie rozumieją innych ludzi…”.
Stanley Rosenberg – „Terapeutyczna moc nerwu błędnego”.
Mnie wydaje się to bardzo ciekawe w odniesieniu do naszych dzieciaków. Co Państwo na to?

Autyzm, zespół Aspergera,
ADHD, zaburzenia zachowania
Terapia Gdańsk, Sopot, Gdynia, Warszawa
woj. pomorskie i mazowieckie

Zarezerwuj pierwszą
konsultację

Anna Cysdorf
600 051 915
kontakt@terapiarelacji.pl